Expert principal responsabil de reglementarea domeniului operațiunilor cu numerar

Banca Națională a Moldovei №14662151, 2 octombrie 2024
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: De la 2 ani
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Scopul general al activității direcției:

Emiterea pe teritoriul Republicii Moldova a bancnotelor şi monedelor metalice ca mijloc de plată, inclusiv a bancnotelor și monedelor jubiliare şi comemorative ca mijloc de plată și în scop numismatic;
Acoperirea necesităților circulației monetare cu bancnote şi monede metalice și organizarea imprimării/baterii monedei naționale;
Retragerea din circulație a numerarului necorespunzător circulației, precum şi tocării/topirii acestuia..

Obiectivul/scopul postului:
Elaborarea și actualizarea cadrului normativ și metodologic, armonizarea legislației naționale cu legislația UE pe domeniile specifice activiății Direcției operațiuni cu numerar.

Cerințe minime:

Studii universitare în domeniul în domeniul economic/ financiar-bancar și/sau juridic, cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare (în cazul unui calificativ mai mic de 8, condiţia este întrunită dacă candidatul are o experienţă în domeniul solicitat de minim 4 ani). Pentru persoanele cu studii obținute în afara Republicii Moldova se vor indica calificările (ex. GPA, etc.) obținute în țara și/sau instituțiile respective.
Experiență de muncă în sfera de activitate economică, financiar-bancară și/sau juridică, nu mai puțin de 2 ani;
Cunoștințe de bază ce țin de activitatea și legislația bancară, în special de cadrului normativ privind operațiunile cu numerar;
Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator și competențe digitale avansate a aplicațiilor MS Office;
Competențe lingvistice: cunoaşterea limbii române și engleze (C1), nivel avansat vorbire și scriere.
Competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitate de a rezolva probleme, perseverență, învățare și dezvoltare continuă;.

Alte cerințe:

Cunoașterea tehnicii elaborării actelor normative, a metodologiei și tehnicilor de armonizare a legislației naționale cu legislația UE.;

Cerinţe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

Experiență specifică în activitatea de armonizare a legislaţiei naționale cu cerinţele dreptului UE.

Principalele atribuții:

Elaborarea, actualizarea și coordonarea/avizarea actelor normative ce ţin de reglementarea în domeniul emisiunii bancnotelor/monedelor și operațiunilor cu numerar, asigurând o abordare unificată și coerentă;
Participarea activă în activitățile BNM de pregătire a R.M. pentru aderarea la UE, examinarea legislației UE și elaborarea propunerilor de transpunere în legislația națională, realizarea și coordonarea procesului de armonizare a legislației naționale cu legislația comunitară pe domeniile specifice activității DON;
Perfectarea/examinarea prealabilă din punct de vedere al legalității a documentelor de licitație privind imprimarea bancncotelor/baterea monedelor și a proiectelor de contracte cu clienții/furnizorii BNM, pe aria de activitate a Direcției;
Acordarea asistenței/suportului juridic și metodologic în activitatea Direcției;
Pregătirea și desfășurarea instruirilor interne/externe, pe aria de competență a Direcției, în cadrul evenimentelor și expozițiilor ce implică promovarea monedei naționale, inclusiv în cadrul evenimentelor de educație financiară.

Beneficiile oferite de BNM:

Experiență profesională într-o bancă centrală
Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală
Mediu de muncă modern și prietenos
Flexibilitate în programul de muncă
Pachet salarial competitiv
Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști.

Termen-limită:
10 octombrie 2024.

Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md sau depuneţi CV-ul in format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, cu specificarea postului dorit. Pentru detalii ne puteţi contacta la numărul de telefon 022- 822-158 sau 022- 822-245.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Recomandăm insistent să consultați bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.

Bibliografie recomandată:

Legea nr. 548/1995 cu privire la Banca Națională a Moldovei;
Legea nr. 245/2008 cu privire la secretul de stat;
Legea nr. 100/2017 cu privire la actele normative;
HG nr. 411/2010 privind aprobarea Nomenclatorului informaţiilor atribuite la secret de stat;
HG nr. 1171/2018 pentru aprobarea Regulamentului privind armonizarea legislației Republicii Moldova cu legislația Uniunii Europene;
Regulamentul cu privire la operațiunile cu numerar în băncile din Republica Moldova, aprobat prin HCE nr.78/2018;
Planul strategic al Băncii Naționale a Moldovei „BNM2025”.
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide