Șef-adjunct de direcție, supravegherea prestatorilor serviciilor de plată nebancari

Banca Națională a Moldovei №14662148, 2 октября 2024
Город: Кишинев
Образование: Университет, институт
Опыт работы: Более 5 лет
Зарплата: Не указана
График: Полный день
Cerințe minime obligatorii:

Studii superioare absolvite cu examen de licență în domeniul economic – financiar/bancar cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare. Pentru persoanele cu studii obținute în afara Republicii Moldova se vor indica calificările (ex. GPA, etc.) obținute în țara și/sau instituțiile respective;
Experiență de minim 6 ani în domeniul domeniul economic – financiar/bancar;
Cunoașterea legislației ce vizează activitatea prestatorilor de servicii de plată, Depozitarului central unic al valorilor mobiliare, birourilor istoriilor de credit și unităților de schimb valutar (aria de competențe a departamentului);
Cunoştinţe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoaşterea avansată a aplicaţiilor MS Word, Excel şi Power Point;
Cunoaşterea limbii române și engleze (pentru limba engleza - cel puţin nivelul intermediar citit/scris/vorbit).

Competențe comportamentale:

Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
Integritate, profesionalism, credibilitate, gândire ordonată, perseverenţă, rezistenţă la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale – dezvoltare foarte bună;
Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate.

Principalele atribuții:

Organizarea activității pe partea ce se referă la efectuarea controalelor planificate/inopinate atât pe teren, cât și din oficiu la prestatorii de servicii de plată nebancari, băncile în domeniul de plăți, Depozitarul central unic al valorilor mobiliare, birourilor istoriilor de credit și unitățile de schimb valutar;
Monitorizarea transparenței structurii de proprietate și calității deținătorilor de participațiuni în capitalul prestatorilor de servicii de plată nebancari,
Elaborarea proiectelor de acte individuale ca rezultat al procesului de supraveghere,
Ajustarea cadrului normativ aferent ariei de competențe, inclusiv elaborarea şi actualizarea procedurilor interne aferente supravegherii entităților supravegheate.

Beneficiile oferite de BNM:

Experiență profesională într-o bancă centrală;
Oportunități extinse de dezvoltare și certificare profesională;
Mediu de muncă modern și prietenos;
Procese de activitate digitalizate;
Flexibilitate în programul de muncă;
Pachet salarial competitiv;
Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști.

Termen-limită:
7 octombrie 2024.

Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md. Totodată, aveți posibilitatea să depuneți CV-ul și în format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, Departamentul strategie, organizare şi resurse umane, cu specificarea postului pentru care doriţi să candidaţi. Pentru informații suplimentare ne puteți contacta telefonic la numărul 022 822 158 sau 022 822 245.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Bibliografie de referință (disponibilă pe site-ul www.bnm.md):

Legea nr. 548/1995 cu privire la Banca Națională a Moldovei;
Legea nr. 114/2012 cu privire la serviciile de plată şi moneda electronică;
Legea nr. 234/2016 cu privire la Depozitarul central unic al valorilor mobiliare;
Legea nr. 122/2008 privind birourile istoriilor de credit;
Legea nr. 62/2008 privind reglementarea valutară;
Regulament cu privire la activitatea prestatorilor de servicii de plată nebancari, aprobat Hotărârea Comitetului executiv al Băncii Naționale a Moldovei nr. 10 din 11.01.2024;
Regulament cu privire la sistemul automatizat de plăţi interne, aprobat prin Hotărârea Comitetului Executiv al Băncii Naționale a Moldovei nr.179 din 27.06.2019;
Regulamentul cu privire la autentificarea strictă a clienților şi standardul deschis, comun şi sigur de comunicare între prestatorii de servicii de plată nr. 12 din 11.01.2024;
Regulament cu privire la participațiuni în prestatorii de servicii de plată nebancari nr. 9 din 11 ianuarie 2024;
Regulamentul cu privire la transferul de credit, debitarea directă și atribuirea codurilor IBAN, aprobat prin HCE al BNM nr. 108 din 08.06.2023;
Regulament privind supravegherea Depozitarului central unic al valorilor mobiliare, aprobat prin HCE al BNM nr.158 din 11 iulie 2018;
Regulament privind condițiile de acordare, suspendare și retragere a calității de participant la Depozitarul central unic al valorilor mobiliare, aprobat prin HCE al BNM nr.159 din 11 iulie 2018;
Regulament privind prestarea serviciilor de plată prin intermediul sistemelor automatizate de deservire la distanță, aprobat prin HCE al BNM nr. 62 din 09.03.2017;
Regulament cu privire la activitatea prestatorilor de servicii de plată în sistemele de remitere de bani, aprobat prin HCA al BNM nr. 204 din 15.10.2010;
Regulament cu privire la cardurile de plată, aprobat prin HCA al BNM nr.157 din 01.08. 2013;
Regulamente (privind biroul istoriilor de credite), aprobate prin Hotărârea nr. 8/15 din 26.02.2009.
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть